4. Внутрішні й зовнішні кордони, візи: дальший розвиток спільного управління зовнішніми кордонами і спільна візова політика із забезпеченням вільного пересування осіб
Зведення правил, відоме як "Шенґенський acquis”, забезпечує вільне пересування осіб територією ЄС. Воно містить низку "компенсаторних заходів", що мають на меті забезпечення скоординованого контролю на зовнішніх кордонах і поліпшення координації між національними відомствами.
До 2009 року країни-члени, які приєдналися до Союзу 2004 року, повністю інтеґруються в Шенґенську зону, відтак буде знято контроль на їхніх кордонах і кордонах інших країн-членів. До гоп року країни-члени, що приєдналися до Союзу 2007 року, також увійдуть до Шенґенської системи. Це передбачає ґрунтовну підготовку нової інформаційної системи (Шенґенсь-ка інформаційна система II - SISII), яку запущено 2007 року після належних контрольних процедур.
ЄС розробляє інтеґровану систему управління зовнішніми кордонами. FRONTEX19 надалі несе відповідальність за координацію й допомогу країнам-членам у нагляді за зовнішніми кордонами. Для забезпечення достовірності проїзних документів з одночасним поважанням основних прав людини з 2005 року внесено вимоги щодо внесення біометричних даних у проїзні й ідентифікаційні документи тих, хто пересувається територією Євросоюзу.
Розробку ефективної візової політики забезпечить Візова інформаційна система, покликана інтенсифікувати обмін візовими даними між країнами-членами. Таким чином буде поліпшено оцінку запитів на видачу віз, а також перевірку й ідентифікацію самих прохачів віз. Для цього необхідним буде зміцнення співпраці між країнами-членами задля створення спільних центрів з видачі віз, які можуть стати першим кроком до майбутніх спільних європейських консульських послуг. Комісія виступить із пропозицією, якою задовольнить потребу у кращій синергії консульської діяльності і щодо європейців, що вирушають за кордон, і громадян третіх країн, яким для перетину кордонів ЄС потрібна віза.
19 Frontex - агенція ЄС, розташована у Варшаві і створенаяк спеціалізований і незалежний орган, чиїм завданням є управління оперативною співпрацею на зовнішніх кордонах країн-членів. Діяльність Frontex ґрунтується на розвідуванні. Frontex суттєво допомагає національним системам управління кордонами країн-членів ЄС. Офіційна веб-сторінка http://www.frontex.europa.eu/.
Ухвалення національного законодавства
Що стосується візової політики, тут досягнуто вагомих успіхів. У квітні 2001 року Румунія внесла поправки до Закону щодо іноземців і положення про візу. Візи можна тепер отримати тільки у румунському консульстві або посольстві, тоді як на кордоні їх видають у виняткових випадках. Національний візовий центр приймає всі заяви на візу і ухвалює остаточне рішення. Управління у справах іноземців виконує додаткові перевірки заяв, що надходять з країн з високим рівнем міграції. Рішення про обов'язкове запровадження нової візової вклейки було прийнято в квітні 2003 року і застосовується з початку 2004 року. Почала працювати перша фаза візової системи он лайн, яка поєднує відомства у справах іноземців із дипломатичними місіями в Єгипті й Росії, Сербії та Чорногорії, Туреччині й Україні. Румунія великою мірою увідповіднила свою візову політику з політикою ЄС, внаслідок чого вона вигідно користується безвізовим режимом в усіх країнах - членах ЄС із січня 2002 року.
У червні 2002 року Румунія ухвалила закон про видачу нових ідентифікаційних документів і документів, що дають право на перетин державного кордону для громадян третіх країн. Уряд також уклав угоду з Міжнародною організацією з міграції щодо співпраці у сфері добровільного повернення.
Чималого прогресу вдалося досягти в питаннях контролю зовнішніх кордонів. У червні 2001 року було видано дві надзвичайні постанови: перша щодо румунських кордонів, друга - щодо організації та функціонування прикордонної поліції (це передбачає нову структуру й рамки співпраці між прикордонною поліцією та іншими органами).
У березні й травні 2002 року відповідно набрали чинності закони про румунські державні кордони та організацію і функціонування прикордонної поліції. Професійний рівень співробітників прикордонної поліції постійно поліпшується завдяки безперервній заміні новобранців професійними кадрами.
Що ж стосується наближення до Шенґенського acquis, Румунія запровадила більшість необхідних Шенґенських процедур. У грудні 2001 року вона запропонувала перший Шенґенський план дій і стратегію безпеки кордонів на 2003-2007 роки, тоді як другий Шенґенський план було прийнято 2003 року разом зі стратегією управління кордонами на 2003-2006 роки. У жовтні того ж року затверджено Інтеґровану систему безпеки на кордонах, яка містила заходи, що їх необхідно було вжити перед приєднанням. Європейська Комісія також закликала Румунію пришвидшити підготовку до участі в Шенґенській інформаційній системі (SIS II) і Візовій інформаційній системі (VIS). Протокол про співпрацю підписали представники прикордонної поліції та Генерального директорату у митних справах у березні 2003 року, а спільні прикордонні пости було відкрито на чотирьох пунктах перетину кордону Румунії.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Наверх ↑